About us / o nás

 

We are a small family kennel. Afghans have been a part of our lives since early 90´s. 

Our breedings plans are to breed for quality not for quantity or to have puppies. Our goal is to breed healthy dogs of right type with excellent body structure and attitude together with well - balanced high-flying movement. We work with American bloodlines.

 

HISTORIE 

   Dalo by se říci, že se psy žiji již od kolébky. Úplně prvním psem v naší rodině byla Britta, fenka německého boxera, která byla pro mne a mého bratra takovým andělem strážným. Když odešla do psího nebe, přišla k nám fenečka středního apricot pudla Aiša. Ačkoli obě fenečky byly s rodokmenem, prožily u nás život jako společníci a nikdy jsme je nevystavovali.

   Afgánům jsem propadla už v dětství, kdy náš soused vlastnil chovatelskou stanici (Lu-Kön). Převážná část jeho svěřenců byli dostihový jedinci s nimiž ve své době byl postrachem všech mistrovstvích v dostizích nejen doma, ale později po pádu železné opony i v zahraničí, kde jeho svěřenci směle vyhrávali jeden dostih za druhým. Coursing se v té době u nás neprovozoval.

   Několik jeho jedinců pocházelo z výstavních linií a tito krasavci mne uchvátili. Vzpomínám na krásného Germinala z Allahovy země – bratra věhlasného Gaye Pěvy Havlíčkové a další. V této době jsme objížděli s Lubošem dostihy a sem tam i výstavy. Jak jsme poznávala afgány a život s nimi čím dál hlouběji, zamilovala jsem si jejich nezávislou povahu a v roce 1993 jsem dostala svou první vytouženou afgánku Enny z chovatelské stanice Čínské hedvábí. Jak Enny změní naše životy asi tušil jen málokdo. Enny byla nejen úžasná fenečka, kterou všichni zbožňovali, ale také skvělá výstavní šoumenka. O rok později k nám do rodiny přibyla Damira a dá se říct, že od té doby žijeme s afgány. Jsou to naši společníci, rovnocenní partneři, není nic kam by neměli přístup či co by nesměli. Oni vědí, že jsou rovnocenní partneři a je jim nadmíru jasné, že sedačka, křeslo i letiště to vše bylo vynalezeno právě pro ně.

   Tak jak jsem propadli kouzlu tohoto plemene propadli jsme i výstavám. Trávíme spousty času cestováním po výstavách, díky čemuž jsme poznali kus světa,  spousty skvělých lidí kolem afgánů a to zejména v zahraničí a také načerpali spousty cenných zkušeností. Prakticky od dětství se každou volnou chvilku probírám rodokmeny a studuji krevní linie.

   V současné době tvoří naší smečku tři afgáni. Dvě fenky a pes, naše 12- ti letá bábina - fenečka shi-tzu  a čtyřčlenná kočičí smečka.

   Po mnoha letech sbírání zkušeností a také spoluchovatelství s mou letitou kamarádkou Leonou Havlisovou jsem se rozhodla založit svou vlastní chovatelskou stanici a splnit si svůj sen.

   Chtěla jsem aby název naší chovatelské stanice měl trochu společného s našimi prvními afgánkami, měl hlubší význam a zároveň byl dobře zapamatovatelný a lehce vyslovitelný.

   Název DOVENY byl odvozen ze dvou anglických slov. Dove znamená v překladu holubice nebo také sivý, což přesně vystihuje mou první fenečku, jak atraktivní barvou, tak svým krásným lehkým pohybem jakoby létala. Byla něžná a elegantní. Enny jsme zkrátili na Eny a zároveň jsme nezapomněli ani na Damirku, na jejíž počáteční písmena název naší ch.s. začíná.

   Tolik k historii názvu naší chovatelské stanice.

   Naším cílem není odchovávat štěňata pro kvantitu, ale chovat zřídka avšak s plným nasazením a úsilím zaměreným na kvalitu a typ, který preferujeme. Naší prioritou je odchov kvalitních, zdravých jedinců, vyvážených tělesných proporcí, elegantních hlav, vynikajícího typu a celkové elegance, to vše  doprovázené správnou mechanikou pohybu.

   A protože vím, že to bude nejen nelehký úkol, ale také si uvědomuji, že bez rodiny a mých blízkých by se tento sen jen těžko dal uskutečnit, moc vám všem moji blízcí děkuji...

________________________________________________________________________________________________________

HISTORY

  I have been living with dogs since my childhood. The very first dog in our family was a boxer Britta, female who was a great companion taking care of me and my brother. After her leave over the rainbow, an  apricot poodle female Aiša came into our family. Despite of that both were pedigreed dogs, they have never been shown.

I fell in love with afghans when I was a child. Our neighbour owned an Afghan hound kennel (Lu-Kön) and I spent there every free time. We travelled for racings, coursings and shows. Almost all of these afghans were great racing dogs with many racing international titles. As I was getting to know afghans better and better I decided to have my own afghan hound. I was very interested in shows and during my studies I was studying bloodlines of afghan hounds and admired pictures of afghan hound over the ocean.
I got my first own afghan hound in 1993. It was a beautiful blue female Enny. She was really adorable female and great show dog.

   A year later the second female Damira came and since that time I have been living with afghans. Our afghans are real members of our family. They share bed, sofa and they are real companions. I am sure that Afghans thinks that sofas and armchairs as well as fridge were invented only for themselves.

   We have been travelling for shows and spending almost every weekend at dogs shows in the Czech Republic or abroad since that time.
Every free minute I read magazines about afghan hounds from all over the world. I study the bloodlines, pedigrees and I can really say I know almost all of the bloodlines worldwide. We made a lot of friendship over the world.
At present we have been living with 3 afghans – one male and two females, our 12 years old Shi-tzu female and 4 cats.  Our dogs are the real companions.


   After many years of getting experience and coo- breeding I decided to have my own kennel and make my dream come true.
The kennel name is created of two main words. Dove & Enny.
Enny was my first afghan hound and this female really influenced my life. Dove means her colour as well as her movement. She was moving so lightly that she was flying like a dove bird.
This is the story how the DOVENY kennel name was created.

  The first priority of our breeding program is to breed for quality not for quantity.

   Breeding of healthy and quality afghans with great body structure, wonderful type and typical great airy and ground covering movement –This has been my goal from the very beginning of my breeding program as well as kind character and typical temperament of those wonderful dogs.

   I know it would be a hard work to realise my breeding plans and I know that nothing could be realised without a huge support from my parents, partner and family who are so enthusiastic for the same thing.

 

   Many thanks to all of you my Dears...

___________________________________________________________________________________